CİBUTİ ÖZEL EKONOMİK BÖLGE TOPLANTISI

Türkiye ve Cibuti arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler hızla gelişmektedir.Bu kapsamda,Cibuti’de Türk Firmalarının Afrika’ya ihracaatlarında stratejik bir açılım noktası olarak değerlendirilebilecek bir özel ekonomik bölgesi (ÖEB) kurulmasına yönelik çalışmalar 2014 yılında başlatılmış ve ÖEB’ye arazi tahsisine ilişkin protokol 2015 yılında imzalanmıştır.

Cibuti Cumhurbaşkanının 19 Aralık 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyarette, konuya ilişkin çalışmalara Birliğimizin de katılması kararlaştırılmıştır.Bı itibarla Ticaret Bakanlığımız , TOBB ve TEPAV yetkililerinden müteşekkil bir heyet 24-27 Aralık 2018 tarihinde Cibuti’yi ziyaret etmiş ve ziyaret sonucunda TEPAV tarafından bir rapor hazırlanmıştır.

Son olarak 16 Eylül 2019 tarihinde Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein ABDİLLAHİ ve TOBB ETÜ Rektörü Prof.Dr.Güven SAK, Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna TURAGAY’I makamında zaiyaretlerinde projenin Türk İş Adamlarına tanıtılmasına yönelik bir toplantı düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

Bu çerçevede 17 Aralık 2019 tarihinde Akara’da (Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi 3.Kat Toplantı Salonu saat 14:00’de) Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY başkanlığında ilgili kurum ve Cibuti Özel Ekonomi Bölgesine ilgi duyan ve yatırım yapmak isteyen firmalarımızın katılımı ile bir toplantı düzenlenecektir.

Bu itibarla toplantıya katılmak isteyen firmalarımızın 10 Aralık 2019 Salı günü mesai saati bitimine kadar Birliğimize (Anara Daylan,a anara.daylan@tobb.org.tr) bilgi verilmesi gerekmektedir.

Üyelerimize ve kamuoyuna önemle duyurulu