TÜRKİYE – ALMANYA TİCARET ÇALIŞMA GRUBU

Türkiye – Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) I.Dönem Toplantısı 25 Ekim 2018 tarihinde Ticaret Bakanımız Sn.Ruhsar Pekcan ve Almanya Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı Sn.Peter Altmaier’in eşbaşkanlıklarında Ankara’da gerçekleşmiştir. Bahse konu toplantı sırasında, JETCO kapsamında iki ülke arasında önemli potansiyel arz eden belli sektörlerde her iki ülkenin özedl sektörlerinin koordinasyonunda çalışma gruplarının kurulması hususunda mutabaka varılmıştır.

Mutakabat zaptında , Türkiye ile Almanya arasında “Ticaret Çalışma Grubu” nun kurulması ve Çalışma Grubu’nun Türk Tarafının Eşbaşkanlığını Birliğimiz (TOBB) , Alman tarafının Eşbaşkanlığını ise Alman – Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) tarafından yürütülmesi kararlaştırılmıştır. Kurulan Ticaret Çalışma Grubu’nun görevi “ Türkiye ile Almanya arasında ikili ticaret fırsatları, ticareti engelleyen kural ve uygulamalar ile geleceğe dönük işbirliğini geliştirerek güçlendirecek projelerin önerilmesi” olarak benimsenmiştir.

Türk-Alman Ticaret Çalışma Grubu’nun bahse konu çalışmalarına üyelerimizin sorunlarını, görüşlerini ve katkılarını aktarmak üzere Birliğimizce bir araştırma yürütülmektedir.Bahse konu araştırma kapsamında firmalarımıza yönelik bir anket düzenlenmiştir. Bahse konu sorulara , https://forms.gle/EzvFPF83dJGaqFxc7 linkinden ulaşılabilmetedir.

Üyelerimizin , bahse konu linke tıklayarak anketi 30 Nisan 2019 Salı günü mesai saati bitimine kadar doldurmaları önem arz etmektedir.