SAYIN SUSURLUKLULAR

08.09.2017 Cuma

İlçemiz bugünlerde hareketli günler yaşamakta.Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı Susurluk Meslek Yüksek Okulumuzda mevcut bölümlere ilave olarak Mekatronik Programı açılması YÖK’te onaylandı.

        Yüksek okulumuzda mekatrnik bölümünün açılması,endüstriyel otomasyon alanında ilçemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.

        Ayrıca ilçemizde Girne-Amerikan Üniversitesi’nin kurulması talebi ile,üniversite temsilcileri ile görüşmek,görüş alışverişinde bulunmak üzere başta Kaymakamımız Yusuf Özdemir,Belediye Başkanımız Hüseyin Hızlıoğlu,Ak Parti İlçe Başkan Vekili Şükrü Gür,CHP İlçe Başkanı İzzet Özdemir,MHP İlçe Başkanı Ömer Öztürk,MHP Belediye Meclis Üyesi ve Girne-Amerikan Üniversitesi Bölge Temsilcisi Hayri Eröz,Ticaret Odamızın Meclis Başkanı Mehmet Çetin,Ticaret Borsamızın Meclis Başkanı Hüseyin Avcıoğlu Tunalı,Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Göçer,Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aydın Sait,Ziraat Odası Başkanı Özkan Gürkök,Belediye Basın Danışmanı Metin Yaşar,Ticaret Odamızın Başkan Yardımcısı ve Kardeş Gazetesi temsilcisi İrfan Ayyıldız,Beşeylül Gazetesi temsilcisi Gürdal Ergen’in katıldıkları bir heyetle 15-16 Aralık 2015 tarihlerinde Kıbrıs’a bir ziyarette bulunduk.

          Bu ziyarette Üniversite yetkililerine; Susurluk ilçesinin tanıtımını,sahip olduğu kaynakları,konumunu, sağlanabilecek imkanların neler olacağı hakkında brifing verildi.Üniversite yetkililerine ilçemizi ziyaret etmeleri,kendilerine tahsis edilecek imkanları yerlerinde görmeleri amacı ile kendilerine davette bulunduk.  

          Yaptığımız bu davete üniversite yetkilileri olumlu cevap vererek 13-14 Ocak 2016 tarihlerinde Girne Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar,Başkan Yardımcıları Asım Vehbi ve Olgun Üstün,Yöneticiler Kurulu Üyesi Hüseyin Sadri,Rektör Prof.Dr.Kutsal Öztürk,İstanbul Kampüs Sorumluları Hüseyin Ata ve Cemil Vatansever’den oluşan heyet ilçemizi ziyaret ettiler.Bu ziyaretler esnasında kendilerine tahsis edilen bölge gezdirildi.Heyet daha sonra Valimiz Mustafa Yaman ve Büyükşehir Belediye Başkanımız A.Edip Uğur’u makamlarında ziyaret ederek ilçemize yapmayı düşündükleri yatırım hakkında bilgi sundular.

          Yapılan inceleme ve ziyaretler sonrasında Üniversite heyeti,ilçemize üniversitenin kurulması konusunda karar almışlar ve bunu kamu oyu ile paylaşmışlardır.Üniversite yetkilileri,bürokratik işlemler tamamlandığında bu yılın Eylül-Ekim aylarında Havacılık ve Pilotaj bölümlerini,Denizcilik, Havacılık ve Yaz Okulu bölümlerini açabileceklerini,diğer bölümlerinde 2017 yılı Eylül-Ekim aylarına yetiştirilmesini planladıklarını dile getirmişlerdir.

          Kamu ve yerel kurumların,sivil toplum örgütlerinin ve bütün siyasi partilerin birlik ve beraberlikle yürüttüğü bu çalışma meyvesini vermiş ve ilçemize bir üniversitenin kurulması yönünde adımlar atılmıştır.

          Sivil toplum ve kuruluşlar;bu hususta kendilerine düşen görevi yerine getirmiş,bundan sonra sürecin hızlandırılması ve sürecin aksatılmaması amacı ile bürokratlara ve iktidardaki siyasi partimizin temsilcilerine büyük görev düşmektedir.Tabi bu süreçler işletilirken de Susurluk Ticaret Odası olarak üstümüze düşen bir görev ve sorumluluk da ortaya çıktığında gereğini yerine getireceğiz.

          Sayın Susurluk’lular;

          Bundan sonra haftalık olarak,odamızın internet sitesinde sizlerin sesi ve kulağı olacağım.Aynı zamanda Odamızın Genel Sekreteri Yücel SARI ve Odamız Muamelat Memuru Merve ERGEN’de ilçemizin nabzını tutacak,ekonomik,kültürel ve sosyal alanlarda yazılarına başlayacaklardır.

          Buradaki amacımız,ilçemiz insanlarının beklentilerini,taleplerini almak,sorunlarını tespit etmek ve çözüm üretmek olarak açıklayabiliriz.         

         Şimdilik yazıma son verirken sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyor,bir hafta sonra tekrar görüşmek amacı ile hoşçakalın diyorum.

 

                                                                                                                        İlker KURT

                                                                                                                  Susurluk Ticaret Odası

                                                                                                                   Yönetim Kurulu Başkanı