AMPUTE KAFA

15.12.2017 Cuma

Hiçbirimiz anlamını dahi bilmiyorduk düne kadar. Fransızca “budamak” anlamına geliyor ampute. Hani Avrupa Bökesi olana kadar varlıklarından habersiz olduğumuz kardeşlerimiz var ya, onlar için kullanılıyor bu kelime işte. 
Ne hayat hikayelerinden haberimiz vardı, ne hangi şartlarda hayatlarına devam ettiklerinden…
Baktık ortada sahiplenilecek bir başarı var hop “bizim evlatlar” oluverdi. İyi de güzel kardeşim sormazlar mı aklın bu zamana kadar neredeydi diye? Bu insanlar yer altından bir gecede çıkmadı ya! Hani her gün kaldırım önlerine park ettiğin için rampalardan geçemeyen, sen işgal ettiğin için kendine ayrılan asansörü kullanamayan, sen nazik popona yer buldun diye yine kendine tahsis edilen koltuklara oturup yolculuk yapamayan, apartmanın güzel görüntüsü(!) bozulacak diye asansör yaptırmayıp tekerli sandalyesinde ağlattığın, sırf engeli var diye çocuğunla aynı sınıfta okumasına izin vermediğin gibi bir de örgütlenerek okuldan gitmesini istediğin insan var ya, onlar ampute kardeşim. Onların engeli sensin bu hayatta. Senin yüzünden normal bir hayat yaşayamıyorlar. Acıyan gözlerle baktığın için. Zaten zor olan hayatlarını bencilliğinle daha da zorlaştırdığın için. 
Hayatında kaç kere bir engelliye yardım ettin? Kaç kere kendini onların yerine koyarak onlar için iyi bir projede yer aldın? Engeli var ya da yok kaç kere insana saygı duydun?
Herkesin daha medeni şartlarda yaşamaya hakkı var. Sırf rampayı açmaya üşenen bir şoföre denk geldiği için otobüse alınmazlık yaşamamalı bir insan. Sırf aşağı indirecek rampa yok diye yardım umarak merdiven başında beklemeye mecbur bırakılmamalı. Kendini çok akıllı sanan insan müsveddeleri arabalarını engelli otoparkına bırakamamalı. 
Hayat herkese adil davranmıyor ama herkesin fırsatlardan eşit oranda faydalanmasını sağlayabilmeli bir ülke. Kendisiyle barışık olanı, hayata küstürmekten vazgeçmeli. İnsana insan olduğu için değer vermeyi öğretebilmeli. 

İnsana, özellikle özel insanlara saygı duymayan herkes önce o kafaları ampute etsin bir zahmet…
Varlığından bihaber olduğun insanlar Avrupa Bökesi oldu. Onlar bizim evlatlarımız, her zaman da öyleydi. Gururlan Tü