TİCARETİN GELİŞMESİ

16.07.2017 Pazar

      Susurluk Ticaret Odası olarak 17 Mart 2016 Perşembe günü Dış Paydaş,24 Mart 2016 Perşembe günü de İç Paydaş Toplantılarımız yaptık.Dış Paydaş Toplantımızın Raporu’nu hazırladım ve Odamızın İnternet Sitesinde sizlerle paylaştım.İç Paydaş Toplanısının Raporu’nu da önümüzdeki hafta içinde paylaşacağım.

    Toplantı Raporunda da belirttiğimiz üzere,çok güzel sonuçlar ortaya çıktı.Sizlere kısaca ve anlaşılır bir şekilde bu konulardan bahsedeceğim ve bilgilendirmek adına özetleyeceğim.

    Güney Marmara Otoyolu’nun ilçemizden geçecek olması sebebi ile Balıkesir Yolu üzerindeki istihdam kaynaklarımızda sıkıntı yaşayacağımız ortada.Bu sıkıntılı durumu bertaraf etmek için Bandırma yolu üzerindeki arsalarımızı Sanayi’ye tahsis etmeli,yol boyu kümelenme faaliyetlerimizi bu alana ve otoban etrafına yapmalıyız.

     İlimiz ve ilçemiz tarım ve hayvancılıkta güçlü bir potansiyele sahip.Fakat üreticimiz bilgisiz,sektörümüz plansız ve programsız.Üreticimizi bilinçlendirmemiz,üretim alanlarımızı planlamalı,sözleşmeli ve planlı üretime geçmeliyiz.Tarım arazilerimizin analizini yaptırmalıyız.

     Firmalarımızın kalifiye eleman sorunu,dışarıda da iş bekleyen genç işsizler ordusu bulunmakta.2003 yılında ilçemizin köyleri ile birlikte nüfusu 47.500 iken,şu an için toplam nüfusumuz 39.250 civarında.Bu durum da ilçemizin müthiş bir göç verdiğinin göstergesi.Aynı zamanda tahsil oranı yüksek gençlerimizin de şehrimizi terk ettikleri görülüyor.Bunun sebeplerinden birisi de iş imkanlarının bulunmayışı.Sanayi’yi ilçemize çekmemiz,yeni iş imkanları yaratmamız gerekmektedir.Şu anda (2016 yılı itibarı ile) ilçemizde tarım ve hayvan yatırımlarının artışta olduğu gözüküyor ama yeterli değil.İlçemizde sanayi’ye tahsis edilecek arazi sıkıntısı bulunuyor.Şimdi bu arazilerin envanterini çıkarıp işadamlarına ve yatırımcılara tahsis etmeyi planlıyoruz.

     Susurluk Ticaret Odası olarak,işverenlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim programları planlıyoruz.Aynı zamanda kırsal kesimimiz finansmana erişmekte zorlanıyor.Onlar için de çalışmalar yapmaktayız.

     İlçemiz tarım ve sanayi kesimi için,ayrıca kadınlarımız,çocuklarımız ve gençlerimiz için çeşitli proje çalışmalarımız başladı.Bu proje çalışmalarımız olgunlaştıkça sizlerle paylaşacağım.

     09 Mart Bursa’ya İnşaat,16 Mart İstanbul’a Gıda Fuarlarına gezi organizasyonları planlıyoruz.Üyelerimiz ve sektör temsilcilerine bir artı değer katacağı kanaatindeyim.

     İlçemizin sağlık,sosyal güvenlik alanlarında çalışmalarını takip ediyoruz.Devlet Hastanesi inşaatının yapılacağı,bu şekilde sağlık alanında fiziki anlamda ekskliklerin giderileceği,makine-ekipman sıkıntısının ortadan kalkacağı,doktor eksikliğinin de giderileceğini bekliyoruz.Sosyal güvenlik alanında da işveren işlemlerinin Balıkesir yerine Susurluk’ta yapılması için ilgili kurumlara başvuruda bulunduk.

     Sportif ve kültürel etkinlikler düzenleyeceğiz.

      Kurumsallaşma adına da çalışmalarımızı sürdüyoruz.Medya kanallarımız çalışıyor.Basın ile ilişkilerimizi geliştirdik.Kurum olarak da çalışma gruplarını oluşturduk.

     Raporlarımızı İnternet Sitemizde Haberler bölümünde yayımladık.  

    Mutlu,huzurlu ve bol kazançlı,daha kaliteli yaşam standardına sahip Susurluk dileğiyle…..