EKONOMİK GELİŞMELER

13.07.2017 Perşembe

 Bir haftalık ayrılıktan sonra tekrar sizlerle birlikteyim.İşlerimin yoğunluğu sebebi ile sizlerden bir hafta ayrı kalmak zorunda kaldım.

     Sizlere bu hafta ekonomi alanında bilgilendirme yapacağım.

     Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık;KOSGEB’in KOBİ Kampüs Projesi üzerinde,KOBİ’lere yönelik  “ Finans ve uluslar arası ticaret,çevre ve güvenlik,işletme yönetimi,insan kaynakları ve kişisel gelişim ,pazarlama ve satış,tasarım ve inovasyon gibi 15 adet konu başlığında 25 farklı e-eğitim programının satın alma sürecinin tamamlandığını,nisan ayından itibaren KOBİ’lere ücretsiz olarak dağıtılacağını belirtti.Bu sayede Bakanlığımızın katkılarıyla uzaktan eğitim yöntemi ile ihtiyaç duydukları alanlarda KOSGEB kanalı ile eğitim alabilecekler.

     Başbakanımız ve Maliye Bakanlığı,bütün taşeronların kadroya geçirileceğini açıkladı.Fakat bu taşeron kadrolarının kamuya nasıl ve hangi şartlarla geçirileceği henüz daha belli değil.

     Özel sektörün sağlık ve bilişim sektörlerinde ulaştırma ve güvenlik alanlarında kamuda çok ciddi anlamda yatırımları bulunmakta,hatta kamuya yaıtımlarından  dolayı 1000 adetten fazla taşıt alımı yapan firmalarında bulunduğu belirtiliyor.Güvenlik alanında gelişmiş teknolojiyi getiren çok pahalı x-ray cihazları ve yazılım programları da bulunmakta.Bu firmaların sözleşme ve protokolleri gereği müthiş anlamda DV ve Harçlar konusunda Maliye Bakanlığı’nın müthiş bir gelir kaybı sözkonusu olacak.Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre de 720-750.000 kişiden bahsediliyor.Bu durumda Devletin vergi ve harç kaybı da göz önüne alındığında bu uygulamadan devletin yıllık ortalama 20 ile 25 milyar TL kaybı olacağı anlamına geliyor.Aynı zamanda bu taşeron firmalarının da %80’nin de batacağı bekleniyor.

     Özel İşverenler Sendikaları ve Dernek yöneticileri;devletin denetleyen bir kurum olması gerektiğinin altını çiziyorlar.Kamu,bu alanda hem şişkinlik yaşayacak,verimli bir hizmet veremiyecek,hem de ciddi bir gelir kaybı yaşayacak.Piyasadaki firmalarda batma tehlikesi yaşayacak.

      Son zamanlarda Türkiye karşılıksız çek sayısı ve tutarı % 78.2 oranında artış göstermiştir.Bu durum bize,çek’e itibar kazandırmak amacı ile düzenlenen karekodlu çek uygulamasının da yarar sağlamadığını gösteriyor.

      Katma Değer Vergisi Kanunu’na eklenen bir madde ile Tarım Sektöründeki girdilerin bir kısmında KDV oranı sıfırlanmış olmakla beraber hayvancılıkta kullanılan yem’de toptan’da %1,perakende %8 olarak uygulanmaktadır.Bu durumda haksız rekabete yol açmaktadır.

     Devlete ihale ile iş yapan özel sektör firmaları,devletin %5’lik teşvik uygulamasından yararlanamamaktadır.Zaten bu özel firmaların,devletten ihale alabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan,Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan,Yerel Yönetimler ve diğer devlet kuruluşlarından borcu yoktur yazısı almaları gerekiyor.Başka bir deyişle devlet,özel sektöre bana yaptığın hizmetler için seni teşvik etmiyorum ama özel sektöre yapacağın faaliyetlerin için seni %5’lik teşvikten yararlandırırım diyor.

     Kısacası devlet,kendi alacağını garanti ediyor,özel sektörden garanti edemediğini düşündüğü için teşvikle almaya çalışıyor.Bu durumda özel sektöre külfet getiriyor.

    Odamızın internet sitesinde duyurular bölümünde KOBİ’lere sağlanan proje imkanları,mevzuat gelişmeleri sürekli olarak yararlanmakatdır.

    24 Mart 2016 Perşembe günü Odamızın Şerafettin Tunalı Toplantı ve Konferans Salonu’nda;Kamu Kurum ve Kuruluşları,Sivil Toplum Kuruluşları’nın ve Yerel Medya Temsilcilerinin geniş katılımı ile 2015-2019 Stratejik Plan verilerimizin güncellenmesini yaptık.Ayrıca “Susurluk için neler yapılabilir,Susurluk’un Sorunları ve Çözüm Önerileri” konusunda geniş katılımlı bir çalışma yaptık.Bu hususta oldukça iyi bir işbirliği ve çözüm önerileri ortaya çıktı.Bu bilgim sonrasında “Acaba ne oldu?,Ne kararlar alındı ?” diye meraklandığınızı hissediyorum.Çok uzun bir çalıştay oldu.Bu konudaki çalışmayı ve verileri bir rapor haline getirip,Odamızın İnternet Sitesi’nde ve Yerel Basın’da yayımlayacağız.Bu toplantının Susurluk Ticaret Odası’na etkilerini,Susurluk’a olan etkilerini sizlere önümüzdeki hafta yayımlayacağım makalede ve İnternet Sitemizde aktaracağım.

    Makalelerimizin takip oranının günden güne arttığını görmek beni mutlu ediyor.Amacım,hem kamuoyunu bilgilendirmek,hem de Susurluk Ticaret Odası hizmetlerinin,faaliyetlerinin,İnternet Sitesi’nin ve Facebook hesabının takip oranını arttırmak,Makalelerimiz ve faaliyetlerimizle ilgili yorumlarınızı, görüşlerinizi, eleştirilerinizi almak; faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmek,toplumun nabzını ölçmek adına bizler için büyük önem arz etmektedir.

     Sizlerden bize geri dönüş alamazsak,yaptığımız işlerin yeterli ve mükemmel olduğunu,toplumun bir sıkıntısı olmadığını düşünüyoruz.Bu da kurum olarak bizleri geride bırakıyor,kendimizi yenileme ve geliştirme adına sıkıntılar yaşatabiliyor.Susurluk Ticaret Odası’nın toplumda oluşan algısını ölçemiyoruz.

Biz (Susurluk Ticaret Odası) olarak,sadece üyelerine hizmet veren bir kurum veya kuruluş değil,toplumun kurumu olmak istiyoruz.Bu yönde de bir hayli çaba gösteriyoruz.Yaptığımız çabaların da karşılığını da almak istiyoruz.

     Algı konusunda önümüzdeki ay içerisinde “ Eğilim ve Beklenti Anketi “ yapacağız.Olumlu sonuçlar almak adına ilçemizin değişik noktalarında bu anketi yapacağız.Bu anketin ilçemiz ve odamız adına önemli sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

    Mutlu,huzurlu ve bol kazançlı,daha kaliteli yaşam standardına sahip Susurluk dileğiyle…