Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Susurluk Ticaret Odası’na kimler kayıt olabilir ?

Susurluk Ticaret Odası’na kayıt olabilmeniz için, Türk Ticaret Kanunu’ndaki tarif ile tacir olmanız gerekmektedir. (TTK m.14) Bu maddeye göre bir işletmeyi kısmen dahi olsa kendi adına işleten kimseye tacir denir. Odaya kayıt için öncelikle Ticaret Siciline kayıt olunmalıdır.

Susurluk Ticaret Odası Çağrı Merkezi’ne nasıl ulaşabilirim?

Çağrı merkezimize 0 266 865 46 72 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz. Ayrıca info@susurlukto.org.tr adresi üzerinden de her türlü soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.  

Faaliyet Belgesini elektronik ortamdan nasıl alabilirim?

Faaliyet belgeleri, online işlemler adımından e-imzalı alınabilmektedir. E-imzalı talep edilen belgeler, talep sırasında belirtilen e-mail adresine gönderilmektedir. 

https://ebelge.tobb.org.tr/loginform.php linkinden kullanıcı bilgileri girilerek erişim sağlanır.

Belge işlemleri bölümünden, almak istenilen belge seçilir. Talep edilen belge sepete atılır. Sepet güncellenir. Son olarak ödeme yapılır. Belgeniz belirtilen adrese e-mail yoluyla gönderilir.

Susurluk Ticaret Odası’ndan Faaliyet Belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi'nin onaylı suretini almak için ne yapmalıyım?

Bu belgeler, https://ebelge.tobb.org.tr/loginform.php linkinden  e-imzalı şekilde, ya da ilgilinin sözlü talebi üzerine STO Oda Sicil Hizmetleri biriminden alınabilir.

Faaliyet belgesini yabancı dilde alabilir miyim?

Faaliyet belgesini İngilizce dillerinde alabilirsiniz. Detaylı bilgi, web sayfamızdan ve çağrı merkezimizden alınabilir.

STO’nun iletişim maili info@susurlukto.org.tr  güncel midir? Sorularımızın cevaplarını gün içinde alabilir miyiz?

Evet günceldir. İş günü içinde sorularınız ilgili koordinatörlüklere iletilmekte ve en kısa sürede cevapları tarafınıza gönderilmektedir. 

İş Makinası Tescil Belgesi alınması zorunlu mudur?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 28. maddesi uyarınca, bütün motorlu araçlar ile ilgili Yönetmelik’te tescili zorunlu kılınan motorsuz araçların sahipleri, araçlarını yetkili kuruluşa tescil ettirmek ve tescil belgesi almak mecburiyetindedir. 

Yetki Belgesi alabilmek için ne yapmamız gerekiyor?

Yetki Belgelerinin müracaat yeri Susurluk Ticaret Odası Sicil Müdürlüğü'dür.Detaylı bilgi için 0266 865 46 72  numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

MERSİS üzerinden hangi işlemler yapılmaktadır ve nasıl başvuru yapacağım ?

MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca şirket kuruluş ve sonrasındaki işlemler için kurulmuş bir sistemdir. Tüm yeni kuruluş ile şube açılışı ve merkezi susurluk dışındaki firmaların Susurluk merkez nakli tescil başvuruları için, MERSİS üzerinden sisteme giriş yapılması ve talep numarası alınması gerekmektedir.

Yeni kurulacak bir firma için seçmiş olduğumuz unvan uygun mudur ?

Tescil edilecek unvan daha önce herhangi bir ticaret sicil müdürlüğünce tescil edilmemiş olmalıdır.

 www.tobb.org.tr ve “http://www.ticaretsicil.gov.tr” sayfalarından unvan kontrolü yapılabilmektedir.

Firmamızın farklı ildeki şubesini kapatmak istiyoruz. Kapatma işlemi için merkezin bulunduğu yerdeki ticaret odasına mı, yoksa şubenin bulunduğu yerdeki ticaret odasına mı başvurmalıyız?

Şubenizin bulunduğu ilin ticaret odasına bağlı ticaret sicil müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir. 

Türkiye Ticaret Sicili Gazetelerinin İnternet üzerinden görüntülendiği bir web sitesi var mı?

2004 yılı ve sonrasında yayınlanan Sicil Gazetelerine www.ticaretsicil.gov.tr adresinden ücretsiz üye olarak sorgulayabilir ve çıktı alabilirsiniz.

Yeni firma kurmak istiyoruz, neler yapmamız gerekli?

Firma açılışları ile ilgili detaylı bilgilere STO Portal’dan  Hizmetler-Ticaret Sicil Hizmetleri adımından erişebilirsiniz.

Şirketimizin posta adresi değişti. Ticaret Sicil Gazetesi’nde de yayımlandı. Adres değişikliği ile ilgili STO’da yapılması gereken işlemler nelerdir?

Adres değişikliğini Ticaret Sicil Müdürlüğü'nde tescil ettirdikten sonra ayrıca Susurluk Ticaret Odası'na bildirim yapmanız gerekmemektedir. Tescil sonrasında yeni adres bilgileriniz Oda bilgisayar sistemine de işlenmektedir.

STO’dan fuarlar hakkında danışmanlık hizmeti alabilir miyim? 

STO Fuarlar Koordinatörlüğü’nden yurt dışında katılabileceğiniz tüm fuarlar hakkında, teşvik işlemleri ve fuarlara katılım şartları hakkında detaylı bilgiler temin edilebilmektedir. 

Yurtiçi fuarlar takvimini nasıl ve nereden temin edebilirim?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenmesine izin verilen ilgili yıla ve daha önceki yıllara ait fuar listeleri TOBB web sayfasında yayınlanmaktadır. http://www.tobb.org.tr/FuarlarMudurlugu/Sayfalar/AnaSayfa.php) Söz konusu liste TOBB tarafından sürekli güncellenmektedir. 

Fuar Takviminde yer alan bir fuarda katılımcı olmam için ne yapmam gerekir?

TOBB web sayfasında yayınlanmak suretiyle izin verilmiş fuarların organizatörleri ile temas edilmesi gerekmektedir. ( İlgili organizatöre ilişkin bilgiler fuar takvimi üzerinde fuar bilgileri beraberinde sunulmaktadır.) İlgili fuarın organizatörü ile iletişime geçilerek fuara katılmak için gerekli şartlar hakkında bilgi alınabilir ve fuar için başvuruda bulunulabilir.

Türkiye’de düzenlenen fuarlar destek kapsamında mıdır?

Türkiye’de düzenlenen yurt içi fuarlar KOSGEB desteği kapsamındadır. Ancak başvuruda bulunulmak istenen bir fuarın KOSGEB desteğinde olup olmadığını öğrenmek için ilgili fuarın organizatörü ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Bireysel olarak katılım sağladığımız fuarlarda teşvik alabilir miyiz ?

Teşvik kapsamında olan fuarların güncel listesini T.C. Ekonomi Bakanlığı web sayfasından takip edebilirsiniz. (http://www.ekonomi.gov.tr/index.cfm?sayfa=fuarlar ) 

KOSGEB desteklerinden nasıl yararlanabilirim?

KOSGEB desteklerine ihtiyaç duyan üyelerimiz KOSGEB’in www.kosgeb.gov.tr adresinde destekler kısmını inceleyerek, başvurmak istedikleri destekler için İTO’nun Eminönü’ndeki merkez binasında hizmet veren KOSGEB Temsilciliği’ni ziyaret ederek, bilgi alabilirsiniz. 

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’ndan nasıl yararlanabilirim?

KOSGEB’in www.kosgeb.gov.tr  adresinden duyurular / Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi duyuruları bölümünden eğitim takvimine ulaşabilirsiniz.